Massaranduba

Massaranduba to jeden z najczęściej używanych w budownictwie gatunków drewna południowoamerykańskiego, który występuje w kolorze brązu, zawierając jednak odcień różu lub czerwieni. Zaraz po ścięciu drewno to posiada gęstość 1300 kg na metr sześcienny, po podsuszeniu, kiedy jego wilgotność wynosi około 12%, gęstość spada do 1100 kg na metr sześcienny. Jest to nadal więcej niż gęstość wody, w praktyce oznacza to, ze drewno to w wodzie od razu tonie.

Według przeprowadzonych na różnych gatunkach drewna testów twardości massaranduba jest najbardziej twardym rodzajem drewna, jako ciekawostkę można dodać, że gatunek ten jest o około 80% twardszy niż nasza rodzima dębina. Drewno to nie ma wyraźnych porów i włókien, zatem deski z niego wykonane są raczej jednolite kolorystyczne, co na pewno docenimy, jeśli zdecydujemy się na podłogę właśnie z tego gatunku drewna. Trzeba jeszcze przyznać, że massaranduba nie jest drewnem wymagającym konserwacji, co w praktyce oznacza, że jego eksploatacja jest bardzo prosta.

Jedynie powinniśmy pamiętać, że gatunek ten wystawiony na intensywne działanie słońca z czasem pokrywa się patyną – zmienia kolor na szary. Jeśli chcemy spowolnić ten proces konieczne jest regularne, ale niezbyt częste, olejowanie desek z massaranduba. Drewno to jest trudne w obróbce, ci wynika z faktu, że jest ono tak bardzo twarde – dochodzi niejednokrotnie do stępienia używanych w pracy nad massaranduba narzędzi. Jednak wielka wytrzymałość tego drewna na pewno rekompensuje wszystkie tego typu trudności.