Lapacho

Lapacho to gatunek drewna, który uzyskiwany jest z drzew rosnących naturalnie w tropikalnym klimacie Ameryki Południowej. Drewno to ma wiele różnych kolorów – od żółtawego przez oliwkowy po ciemny brąz z odcieniem czerwieni. Ta różnorodność wynika z faktu, ze drewno określane mianem lapacho (lub ipe) pozyskiwane jest z około 250 gatunków drzew należących wszelako do jednej tylko rodziny.

Warto nadmienić, że ze względu na znaczną średnice pnia drzewa, można liczyć zawsze na deski dobrej jakości, które w użytkowaniu praktycznym nie są bynajmniej trudne. Warto nadmienić, że lapacho jest gatunkiem drewna szczególnie polecanym, jeśli chodzi o podłogi w miejscach o dużej wilgotności, np. w łazienkach – jest tak, ponieważ lapacho zawiera specjalne substancje tłuszczowe, które chronią drewno bardzo skutecznie przed ewentualnym szkodliwym oddziaływaniem wody. Drewno to uznawane jest za bardzo twarde, gęste oraz stabilne.

Gdybyśmy mieli je przyrównać do rodzimych gatunków, to trzeba by zaznaczyć, że drewno ipe jest aż pięć razy bardziej twarde i dwa razy bardziej gęste niż drewno naszej rodzimej sosny. Nie dziwi zatem, z lapacho jest gatunkiem bardzo odpornym na uderzenia, ścieranie itd. Dlatego właśnie deski z tego drewna idealnie sprawdzają się jako deski elewacyjne, nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy są wystawione na działanie niezbyt sprzyjających warunków pogodowych. Podsumowując, trzeba stwierdzić zdecydowanie, że lapacho jest bardzo dobrym wyborem dla osób ceniących sobie dyskretną elegancję i wysoka jakość.