Garapa

Garapa to drewno, którego miejscem pochodzenia jest Ameryka Poludniowa. Często gatunek ten bywa także określany mianem grapii, jednak trzeba przyznać, że póki co garapa nie jest jeszcze zbyt znanym u nas gatunkiem drewna – od niedawna dopiero jest ono dostępne na naszym rynku. Trzeba przyznać, że drewno to pochodzi z drzew o pniach, które są wysokie nawet na 20 m, co powoduje, że bardzo łatwo jest uzyskać wysokiej jakości tarcicę.

Ponieważ garapa nie jest zbyt twardym drewnem, proces obróbki w jej przypadku jest dość prosty, jednocześnie możemy być pewni, ze nawet precyzyjne wykończenie elementów z drewna garapa nie jest problemem. Garapa to drewno bardzo jasne – zwykle występuje w kolorze żółtym, nawet słomkowym. Ze względu na ten złotawy odcień określa się ten gatunek także jako goldenwood. Rzadko zdarza się, że deski garapa osiągają barwę pomarańczową lub żółto – brązową.

Jeśli chodzi o naturalny dla drewna proces patynowania, to garapa staje się w jego następstwie po prostu jasnobrązowa, nie zaś szara jak większość ciemnych gatunków drewna egzotycznego. Warto dodać, że drewno to jest raczej niejednolite pod względem barwy w obrębie danej partii materiału, poza tym bardzo rzadko występują na nim sęki. Drewno to świetnie nadaje się na podłogi, a to z tego względu, że jest ono wysoce odporne na proces ścierania. Wytrzymałość na tego rodzaju szkody natury mechanicznej w przypadku drewna garapa wynika przede wszystkim ze stosunkowo wysokiej gęstości tkanek tego drewna egzotycznego.