Elewacje drewniane

Jeszcze do niedawna elewacje domów mieszkalnych wykonywane były z rozmaitych tynków, obecnie jednak popularne staje się drewno. Wprawdzie nadal pojawiają się głosy, że drewno jest materiałem mało trwałym i n ie nadaje się na elewacje, jednak wystarczy tylko wspomnieć o egzotycznych gatunkach drewna, by skutecznie odeprzeć ten dość wątpliwy argument. Zasadniczo elewacje drewniane możemy położyć także na domu murowanym, zwykle mamy do wyboru deski lub gonty.

W przypadku drewna egzotycznego lepszym wyborem będą deski, które, nawet cieńsze, cechują się ogromną trwałością. Jakie podstawowe zalety maja elewacje wykonane z drewna egzotycznego poza wspomniana już trwałością? Są one bardzo dekoracyjne i stylowe – nawet najbardziej zwyczajny budynek nabierze elegancji, jeśli pokryjemy go go elewacją z ciekawych kolorystycznie desek egzotycznych. Efekt na pewno będzie robił wrażenie.

Warto wspomnieć także o niezaprzeczalnych walorach zdrowotnych elewacji z drewna egzotycznego – wykonane z materiału w 100% naturalnego na pewno nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. O ile elewacja z drewna rodzimego musi być dość sumiennie pielęgnowana, to już elewacja z drewna egzotycznego absolutnie tego nie wymaga. Warto podkreślić, że deski elewacyjne produkowane są przede wszystkim z najtwardszych gatunków drewna, które mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lata smagania wiatrem i opadów atmosferycznych – chodzi tu o elewacje z drewna; bangkirai, lapacho, teak czy massaranduba – na pewno nie można im nic zarzucić.