Drewno egzotyczne

W dzisiejszych czasach coraz częściej zaobserwować można próby powrotu do rozwiązań możliwie bliskich naturze – dotyczy to także architektury. Widoczny jest zwrot w stronę drewna jako podstawowego materiału , jeśli nawet nie budowlanego, to na pewno wykończeniowego. A jeśli nawet ktoś twierdzi, że drewno nie jest zbyt trwałym materiałem budowlanym, to warto podkreślić, że np., gatunki egzotyczne są trwalsze od wielu innych surowców i nie dość, że są w stanie przetrwać praktycznie każde warunki pogodowe, to jeszcze cechują się wyjątkowo bogata kolorystyką.

Warto wymienić chociażby takie gatunki jak: hevea,badi, gutamba lub garapa, które cechują się wyjątkowo jasnym ubarwieniem. Poza tym interesującym gatunkiem jest także lapacho, które występuje nawet w odcieniach oliwkowej zieleni. Nie trzeba chyba wspominać także o czerwonawych gatunkach takich jak massaranduba lub uzyskiwany sezonowo amarant.

Istotna cechą wielu gatunków drewna egzotycznego jest fakt, że zawierają one całkiem wysoki współczynnik substancji oleistych, które chroni a je przed działaniem wody – tak słodkiej jak i słonej – ta cecha dotyczy następujących gatunków egzotycznych; lapacho, teak i merbau.Obecnie drewno egzotyczne jest bardzo modne – ze względu na jego ciekawe ubarwienie modne jest łączenie ze sobą kilku gatunków o odmiennych kolorach w celu skomponowania ciekawej podłogi. Drewno egzotyczne bardzo często ma znacznie większą gęstość i twardość niż nasze rodzime gatunki, co oznacza także, iż typowe deski egzotyczne są znacznie bardziej żywotne.