Deska tarasowa

Deski tarasowe to podstawowe elementy, z których składa się każdy taras. To właśnie od ich stabilności i jakości zależy, jak długo będziemy mogli cieszyć się korzystaniem z dobrodziejstwa, jakim jest taras, w którym możemy spędzać czas zwłaszcza latem. Przeciętne deska tarasowa ma długość około 1 metra, zazwyczaj też jest ryflowana, choć to akurat zależy od konkretnego profilu deski – możliwe są ryflowania z dołu lub z góry. Właściwie dlaczego deski ryflowane są lepszym wyborem?

Przede wszystkim żłobienia ryfla mają powodować, że woda opadowa gromadząca się na powierzchni deski sama spłynie – zatem dzięki ryglowaniu znacznie zwiększa się żywotność deski. Dotyczy to przede wszystkim desek z gatunków drewna rodzimego. Jeśli chodzi o drewno egzotyczne, najczęściej odporne na wilgoć, ryflowanie ma przede wszystkim wartość estetyczną – wiadomo, że deka pokryta żłobieniami jest znacznie bardziej interesująca. Jeśli chodzi deski tarasowe, to lepiej byłoby, aby nie miały one sęków ani żadnych nierówności – wiadomo, że np. sęki choć bardzo dekoracyjne, po jakimś czasie mogą wypaść i wtedy nasza deska po prostu będzie mieć dziurę.

Jeśli chodzi o montaż desek tarasowych, to trzeba przyznać, że obecnie przebiega on według nowoczesnych systemów, które nie odbierają ani odrobiny piękna deskom tarasowym, bowiem wszystkie łączniki – wkręty i klipsy są odpowiednio ukryte. Jeśli zależy nam na tym, by długo cieszyć się deskami tarasowymi, ich naturalnym kolorytem, powinniśmy używać do ich łączenia tylko elementów ze stali nierdzewnej, które nie wywołują przebarwień na powierzchni drewna.