Deska egzotyczna

Kiedy zamierzamy kupić deski tarasowe lub elewacyjne, uświadamiamy sobie dopiero, jak popularne są obecnie deski egzotyczne, które jeszcze paręnaście lat temu były całkiem nieznane. Nie jest to niczym zaskakującym, deski te są znacznie bardziej trwałe niż drewno typowe dla naszego klimatu, co więcej nie wymagają one zazwyczaj żadnej pielęgnacji. Od strony wizualnej za deskami egzotycznymi przemawiają następujące cechy: niezwykłą kolorystyka, wyjątkowa struktura włókien i słojów drewna oraz jego niebywała twardość.

Niezależnie od tego, jaki gatunek wybierzemy, możemy też być pewni, że deska egzotyczna będzie bardzie trwała niż drewno europejskie, a to z tego względu, że egzotyczne drewno jest po prostu znacznie bardziej gęste. Warto wspomnieć także o niespotykanej twardości niektórych gatunków drewna egzotycznego – najtwardsze deski egzotyczne to massaranduba, cumaru oraz bangkirai. Jeśli chodzi o massaranduba, to ten gatunek jest twardszy od naszego rodzimego drewna dębowego aż o 80%, co chyba najlepiej obrazuje faktyczna przewagę deski egzotycznej w tym względzie.

Deski egzotyczne są jednak nie tylko wyjątkowo twarde, pozostają one także odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz atakami bakterii, pleśni, grzybów i wszelkich innych szkodników. Ponieważ niektóre deski egzotyczne zawierają nieco substancji oleistych, są one odporne także na działanie wody. Poza tym warto pamiętać, że większość twardych gatunków drewna egzotycznego w ogóle nie wymaga żadnej konserwacji poza sporadycznym olejowaniem.