Bangkirai

Jednym z najczęściej proponowanych nam przez producentów desek tarasowych gatunków drewna egzotycznego jest bangkirai – nie jest to oczywiście wynikiem przypadku. Ten gatunek drewna nadaje się wręcz idealnie nawet do bardzo intensywnej eksploatacji, a to dzięki temu, że jest on bardzo twardy – należy on do najtwardszych rodzajów drewna na świecie. Dlatego tez między innymi bangkirai sprawdzi się na pewno bardzo dobrze w postaci desek elewacyjnych lub tarasowych – w ogóle drewno to zalecane jest właśnie do użytku zewnętrznego, bowiem destrukcja biologiczna prawie go nie dotyka. Warto zastanowić się, skąd właściwie pochodzi to drewno.

Otóż bangkirai jest drewnem, które uzyskuje się z drzew określanym mianem balau, które porastają lasy tropikalne w Indonezji oraz Malezji. Drewno to cechuje się bardzo wysoką gęstością, która sprawia, że jest ono niemalże niezniszczalne przez czynniki pogodowe. Z powodzeniem zatem możemy użytkować je na dworze – przy tym żadna konserwacja nie jest konieczna, bowiem bangkirai jest drewnem wybitnie odpornym także pod względem mechanicznym.

Z tego tez powodu to wspaniałe brązowe drewno z przebłyskami głębokiej żółci zaleca się użytkować między innymi jako podłogę – na pewno nie ulegnie ona ścieraniu, nawet jeśli mówimy o podłodze w miejscu bardzo uczęszczanym. Warto podkreślić, że drewno bangkirai z czasem, jeśli wystawiane jest na działanie promieni słonecznych, ulega patynowaniu, co oznacza, że deski z niego wykonane nabierają subtelnego srebrzystego lśnienia.